Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri 11 Dalda Sahiplerini Buldu

On iki yıldır Türkiye’nin en iyi video oyunlarının ödüllendirildiği Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri, 16 Mayıs Perşembe akşamı düzenlenen törenle bu yıl da sahiplerine kavuştu.

Bu yıl toplam 71 oyunun başvurusuyla rekor kıran Kristal Piksel, sunuculuğunu Talha Aynacı ve Dost Kayaoğlu’nun yaptığı keyifli gecede geliştiricileri, medyayı ve oyuncuları bir araya getirdi. Ana sponsorluğunu VLMedia’nın, iletişim sponsorluğunu Paycell’in üstlendiği ve Digitoy’un sponsor olduğu Kristal Piksel, yerli geliştiricilerin ilk kez bu kadar kalabalık şekilde buluştuğu bir etkinlik olarak da oyun sektörü için gurur verici bir törene dönüştü.

Akademisyen ve basın mensuplarından oluşan jürinin büyük titizlikle yaptığı değerlendirme sonucunda dağıtılan ödüllerde, En İyi PC Oyunu ve Yılın Oyunu ödüllerini alan New Cycle oyunun yapımcısı Core Engage gecenin en büyük kazananı oldu.

Phew Phew Games aksiyon ve mizah dolu oyunu Anomaly Agent ile hem En İyi Konsol hem de En İyi İşitsel Sanat Ödüllerini alırken, Stratera Games / Rouge Duck iki ayrı oyunu Cardboard Town ve Havasala: Into the Soul Palace ile birer ödül kazanmayı başardı.

Kristal Piksel 2024’ün önceki yıllardan önemli bir farkı gençlerin elde ettiği başarılardı. Henüz lise çağında geliştirmeye başladıkları PileUp! oyunu ile En Yenilikçi Oyun ödülünü kazanan Remoob Games aynı zamanda Gelecek Vadeden Stüdyo ödülüne de layık görüldü.

Diğer bir genç ekip Mind Labor da, iki oyunla birden aday olduğu En İyi Mobil Oyun kategorisinde Quadrata ile Kristal Piksel kazandı. İşte gecede ödül kazanan tüm oyunlar:

 • EN İYİ OYUN TASARIMI ÖDÜLÜ
  Stratera Games – Cardboard Town
 • EN İYİ ANLATI ÖDÜLÜ
  Cultic Games – Cats and the Other Lives
 • EN İYİ GÖRSEL SANAT ÖDÜLÜ
  Stratera Games – Havsala: Into the Soul Palace
 • EN İYİ İŞİTSEL SANAT ÖDÜLÜ
  Phew Phew Games – Anomaly Agent
 • YENİLİKÇİ OYUN FİKRİ ÖDÜLÜ
  Remoob – Pile Up!
 • GELECEK VADEDEN STÜDYO ÖDÜLÜ
  Remoob Games
 • JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
  DBK Games – SpaceBourne 2
 • EN İYİ MOBİL OYUN ÖDÜLÜ
  Mindlabor – Quadrata
 • EN İYİ KONSOL OYUNU ÖDÜLÜ
  Phew Phew Games – Anomaly Agent
 • EN İYİ PC OYUNU ÖDÜLÜ
  Core Engage – New Cycle
 • YILIN OYUNU ÖDÜLÜ
  Core Engage – New Cycle

Kristal Piksel’in sektör içi bir etkinlikten, oyunculara daha yakın ve onların dilinden bir etkinliğe doğru evrilme yolundaki ilk adımı olan tören, hem geliştiriciler hem de oyuncular tarafından ilgiyle karşılandı.

Gerçekleştirildiği ESA Esports Arena’yı dolduran etkinlikte katılımcılar hem tanışma ve projelerini paylaşma hem de aday oyunları, sponsor Paycell’in standında deneyimleme şansı buldular.

İlk kez bu yıl Game Developers Conference’da duyurulan Games from Türkiye programı kapsamında gerçekleşen Kristal Piksel’de, henüz çıkış yapmamış oyunların da fragmanları gösterildi.

Adaylık kazanan 22 oyun ve seçkiye alınan 16 oyun ile toplam 38 oyun hem Games from Türkiye programına katılmaya, hem de stüdyolarına sunulan tanıtım imkanlarını kullanmaya hak kazandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir