Selena Gomez’e alkış kaç dakika?

Cannes Film Festivali’nde olup diğer film festivallerinde olmayan tek şey, gösterilen filmleri seyircilerin kaç dakika ayakta alkışladığına dair çetele tutulması… 2006’dan beri listenin birinci sırasında olan filmi şimdiye kadar geçen olmadı.

Fransız yönetmen Jacques Audiard’ın ‘Emilia Perez’i, bu yılki festivalde ayakta en uzun süre alkışlanan film oldu. Zoe Saldana, Selena Gomez ve Karla Sofía Gascon’un başrollerini paylaştığı filmin kaç dakika alkışlandığına dair çıkan haberler çelişkili…

19 Mayıs’ta medyaya yansıyan haberlere göre, “Selena Gomez’in yeni filmi Cannes’ı kasıp kavurdu. Bol yıldızlı film 11 dakika ayakta alkışlandı.”

20 Mayıs’ta ise “Emilia Perez filmi Cannes’da dokuz dakika alkışlandı”ya döndü iş.

“İki dakikanın ne önemi var?” demeyin. ‘Emillia Perez’in alkışı 11 dakika ise film Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’nin rekoruyla ortak, dokuz dakika ise o zaman listedeki yeri bir alt sıra olur. Bu konudaki en güvenilir kaynak variety.com. Orada ‘9 minutes’ yazdığına göre Selena Gomez’li film, ‘Kuru Otlar Üstüne’nin altında kaldı!

Peki Cannes’da şimdiye kadar hangi film ne kadar süreyle alkış aldı? İşte yanıtı:

22 dakika: Pan’ın Labirenti – 2006.

20 dakika: Fahrenheit 9/11 – 2004.

18 dakika: Kaçak – 2012.

17 dakika: Neon Şeytan – 2016.

15 dakika: Kefernahum – 2018.

15 dakika: Gazeteci Çocuk – 2012.

14 dakika: Belle – 2021.

13 dakika: Benim Cici Silahım – 2002.

12 dakika: Artist – 2012.

12 dakika: Elvis – 2022.

11 dakika: Kuru Otlar Üstüne – 2023

Cannes’daki Türk oyuncu Aylin Tezel

77. Cannes Film Festivali’ni başta Fransa olmak üzere dünyanın önde gelen haber sitelerinden takip ettim. Her zamanki gibi bu festivalin öne çıkanları kırmızı halıda yürürken giydikleriyle göz kamaştıran ünlü kadınlar oldu.

Bu yıl kırmızı halıda verdikleri pozlarla dünya medyasında geniş yer alanlar, oyuncular, modeller ve internet ünlüsü influencer blog yazarı kadınlardı:

Jane Fonda, Demi Moore, Uma Thurman, Selena Gomez, Eva Longoria, Hunter Schafer, Margaret Qualley, Amy Jackson, Camille Rowe, Alexa Chung, Paz Vega, Patricia Contreras, Greta Gerwing, Rose Bertram, Shanina Shaik, Cate Blanchett, Caroline Daur, Eugenia Kuzmina, Julianne Moore, Elsa Zylberstein, Isabelle Fuhrman, Rosie Huntington, Sienna Miller, Romee Strijd, Eva Green, Aubrey Plaza, Aishwarya Rai ve Magda Swider.

Cannes Film Festivali’ne giden Türk oyunculardan Hande Erçel, Dilan Çiçek Deniz, Meryem Uzerli ve Pınar Deniz’e ‘Red Carpet’ galerilerinde de rastlamadım, haberlerde de… Cannes’a giden ünlü kadınlara fotoğraf galerisi yapan Daily Mail’de, Almanya doğumlu, babası Türk, annesi Alman olan oyuncu Aylin Tezel’i gördüm sadece.

Demek ki neymiş?

Oynadığınız dizinin dünyanın pek çok ülkesinde izlenmesi, uluslararası bir markanın Türkiye kampanya yüzü olarak Cannes’a davet edilip kırmızı halıda yürümeniz yetmiyor, dünya medyasının ilgisini çekecek biri olmaya…

GÜNÜN SÖZÜ

“Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. Diploma insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır.” (Fuzuli)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir